Vlastný ISO súbor, ktorého obsah si prispôsobíte, ušetrí čas pri neskoršej aktualizácii.

V minulosti sa objavovali nástroje na vytvorenie inštalačného súboru Windows XP, no v zásade sa dali inštalácie prispôsobiť vždy. Firmy mali možnosť upraviť si OEM inštaláciu tak, aby bola lepšie prispôsobená na konkrétny typ počítača prípadne špecifickú konverzáciu.

Na webe UUP dump teraz nájdete takýto nástroj pre systémy Windows 10 a pripravovaný Windows 11. Vystačíte si s webovým rozhraním a sťahujete len súbor, ktorý spustí proces v príkazovom riadku. Zhruba 4 MB archív stačí rozbaliť a spustiť súbor CMD. Sťahovanie potrebných dát prebehne v príkazovom riadku.

command line

Postup

Na stránke UUP dump si vyberiete, aký typ Windows chcete stiahnuť. Systém bude treba registrovať vaším kľúčom. Teda nejde o spôsob, ako Windows ukradnúť, ale ako si inštaláciu prispôsobiť a v prípade potreby preinštalovania mať ISO obraz hotový a k dispozícii.

V rámci Windows 10 máte na výber niekoľko verzií, aj tie už nepodporované. Stále tak máte možnosť dostať sa k stiahnutiu dát na vytvorenie ISO obrazu a mať tak zálohu svojho systému.

V sekcii Dev Channel budete mať na výber Windows 10 ako aj 11 a to vo verziách určených pre Insiderov a ešte oficiálne nevydané. Sú totiž testovacie. Tu treba počítať s tým, že nemusia byť tak stabilné ako v prípade štandardných zostáva pre bežných používateľov.

Vyberiete si, akú verziu chcete, napríklad x64 a zvoľte pre vás vhodnú verziu. Pozor na to, že tu nájdete rôzne zostavy, napríklad pre ARM procesory. Tento Windows nebude fungovať na počítači, ak nemáte kompatibilný procesor.

Následne sa dá vybrať jazyková verzia, inak sa použije štandardná, anglická mutácia. Tlačidlom Next zvolíte, ktoré vydania systému chcete do ISO obrazu zahrnúť. Týmto zmenšíte jeho veľkosť. Je zbytočné zaraďovať edície, ako Home, Home N, prípadne iné, ak vám stačí edícia Professional.

Tlačidlo Next vás ďalej nasmeruje na finálne zostavenie ISO obrazu. Tu odporúčame vybrať aj komponenty .NET framework. Je pravdepodobné, že ich aj tak po inštalácii systému budete musieť stiahnuť. Takto budú súčasťou inštalácie.

uup dump

Zdroj: UUP dump

Prečítajte si aj:

Windows 11: Všetky informácie pokope (DOPLNENÉ k 30. 7.)

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.