Reštartovať Prieskumníka pravdepodobne už viete, no táto možnosť existuje aj pre ponuku Štart.

Nie je to záležitosť, ktorá by bola dostupná vo Windows odjakživa. Objavila sa až vo verzii Windows 10, aj to až po vydaní s označením 1903. Microsoft totiž oddelil procesy, ktoré spadajú pod Prieskumníka a zároveň Panel úlloh a Štart teraz funguje samostatne. V tomto smere sa deje jedna zvláštnosť, minimálne z pohľadu bežného používateľa. Programátori by tento „jav“ za zvláštnosť nepovažovali.

Štart

V Správcovi úloh (Ctrl + Shift + Esc) nájdete proces Prieskumník a na karte Podrobnosti proces explorer.exe. Tlačidlom Reštartovať vykonáte nápravu v prípade, že prestane reagovať. Občas je to potrebné, nie je treba používateľa odhlásiť a znovu prihlásiť.

Na rovnakom princípe funguje aj Štart. Avšak ten nie je za každých okolností vidieť. Počas skúšania tohto tipu sme nezistili v čom je problém, alebo ako je mechanizmus navrhnutý.

Zistili sme ale, ako proces zobraziť v Správcovi úloh. Stačí stlačiť kláves Win. Ponuku Štart môžete skryť. Prepnutím sa do iného okna sa aj tak sama skryje, no teraz už bude viditeľný jej proces. Týmto spôsobom sa dá reštartovať.

Problémy

V praxi nemáte potrebu reštartovať tento proces. Zamŕzanie Prieskumníka môže spôsobovať niektorý z programov bežiacich na pozadí. Vtedy je lepšie pozrieť kartu Spustenie. Tam uvidíte aplikácie, ktoré sa spúšťajú po štarte systému alebo len ich procesy. Tie môžu byť príčinou nereagovania Prieskumníka alebo ponuky Štart.

Proces Štart zobrazený v Správcovi úloh

Prečítajte si aj:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.