Nie, pečené holuby zatiaľ do úst nikomu nepadajú, ale také ovocie by pokojne mohlo – ak viete kde rastie a či je vhodné na zber.

Ak máte radi ovocie a všeobecne akékoľvek dostupné a jedlé plody, tak táto aplikácia – NA Ovoce – by vo vašom zariadení nemala určite chýbať. Je to doslova lokalizátor zdroju potravy, ktorý vás môže potešiť, osviežiť a v určitých situáciách aj pomôcť zahnať hlad. Ak aj vy milujete ovocie a všetko čo nám príroda dáva, tak budete nadšení. Aplikácia – Na Ovoce – je veľmi jednoduchá, prehľadná a dokonca aj poučná. Zdarma pre Android – TU / Zdarma pre iOS – TU.

 

Podstatu toho, čo aplikácia ponúka má na svedomí partia nadšencov, vývojárov, ale aj samotní aktívni používatelia, ktorí pridávajú nové zdroje potravy, teda rôznych ovocných stromov, kríkov a pod. Vždy však treba dbať na to, aby to bolo verejne dostupné miesto. Zaujímavosťou je, že o nevyužité ovocné zdroje sa v tejto aplikácii delia aj rôzne samosprávy (skôr v Česku), takže vo výsledku neporušujete žiadne predpisy ani zákony.

Po otvorení aplikácie sa vám zobrazí mapa a na nej vidíte tzv. lokalizačné bublinky, ktoré označujú miesto s nejakým zdrojom – napr. hrušky, jablká, maliny, jahody, orechy, lesné plody, egreše, figy, baza a „XY“ ďalších. Týmto spôsobom viete vo vašom okolí alebo kdekoľvek inde lokalizovať zdroj osvieženia alebo potravy – najväčšie množstvo lokalít nájdete na Slovensku a Čechách. Máte tip na nejaký dostupný zdroj – zaregistrujete sa a môžete nové lokality pridávať aj vy. Samozrejme, ako drvivá väčšina označených lokalít, tak aj tie nové by mali byť verejne dostupné s možnosťou prístupu pre kohokoľvek. Do aplikácie sa nepridávajú súkromné lokality, kde nie povolený vstup a pod. Ak takú nájdete a je v aplikácii označená, tak ju môžete nahlásiť a bude odstránená. V aplikácii – po presmerovaní – nájdete aj kódex zberača, no v jednoduchosti by sme sa mali vždy správať tak, aby to nikoho nerušilo, neobmedzovalo a nerobiť nikde neporiadok – to je snáď každému vyspelému človeku jasné.

 

Samotná mapa je veľmi prehľadná, dajú sa meniť aj vrstvy (normálna/satelitná) a jedným klikom vyhľadať všetky zdroje vo vašom najbližšom okolí – je potrebné povoliť lokalizačné služby. Dôležitým prvkom aplikácie je prehľadný a jednoduchý herbár, resp. popis jednotlivých druhov ovocia a plodov, aby ste ich vedeli čo najlepšie identifikovať a vedieť, načo všetko sú vhodné. Samozrejmosťou je aj rozdelenie podľa toho, v akom mesiaci a období čo rastie/dozrieva, aby ste boli v dokonalom obraze. Veľmi užitočné informácie, ktoré môžu byť nápomocné aj do budúcna. Aplikácia je v češtine, takže s porozumením by nemal mať problém nikto.

Na záver dodám, že to nie je len aplikácia, ale aj web s rovnakým názvom, kde nájdete okrem vyššie popísaných funkcií aj množstvo informácií o tomto projekte, rôzne tipy, recepty a ďalšie aktivity tejto partie, do ktorých sa môžete zapájať.

Na Ovoce

Na Ovoce

Prečítajte si aj:

VanLife = FajnLajf

Miroslav Illéš

Miroslav Illéš
OUTDOOR | PRÍRODA | AUTOMOBILY | TECHNOLÓGIE