Aby ste mohli na cestách pracovať dlhšie.

Jednou z objektívnych konkurenčných výhod prehliadača Microsoft Edge v porovnaní s Google Chrome a ostatnými internetovými prehliadačmi je výborná optimalizácia. Nie je to prekvapujúce – Microsoft presne vie, ako funguje Windows 10 a 11 a tomu prispôsobil aj funkcionalitu svojho prehliadača.

Edge však okrem štandardne výbornej optimalizácie ponúka aj špeciálny režim, ktorý ešte viac zefektívni využitie výpočtových prostriedkov počítača a zlepší tak výdrž batérie. Tento režim sa nazýva režim efektivity a nájdete ho v nastaveniach prehliadača Edge v sekcii Systém a výkon.

Režim efektivity pomáha minimalizovať spotrebu energie, aby sa predĺžila životnosť batérie tým, že šetrí prostriedky počítača (využitie procesora). Microsoft bližšie detaily neuvádza, avšak informuje, že výhody sa môžu líšiť v závislosti od zariadenia, aplikácií a individuálneho používania prehliadača.

Pokiaľ si tento režim zapnete, v praxi sa to prejaví najmä tým, že sa karty na pozadí prepnú do režimu spánku po 5 minútach nečinnosti alebo skôr, ak sú zapnuté karty v režime spánku (viac o nich TU). Môže to spôsobiť menej plynulé prehrávanie videí, spomaliť animácie, keď nepracujete s prehliadačom.

Takže, ak používate Edge alebo hľadáte prehliadač, ktorý vám ponúkne najlepšiu výdrž batérie, odporúčam vyskúšať kombináciu Edge + režim efektivity – sami si zhodnotíte, či je takéto riešenie pre vás atraktívne. Môžete si nastaviť, či má byť tento režim aktívny stále, nikdy, iba v režime napájania na batériu alebo iba vtedy, keď notebook napája batéria a už je k dispozícii málo energie.

Režim efektivity je súčasťou najnovšej verzie prehliadača Edge pre verejnosť, v rámci publikovania tohto článku to bola verzia 96.0.1054.34.

Microsoft Edge: Režim efektivity
Microsoft Edge: Režim efektivity

Zdroj: vlastné

Prečítajte si aj:

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit