V posledných dňoch sa objavujú správy o tom, ako sa dá do konta Microsoft Account prihlasovať aj bez hesla.

Toto sa dá v skutočnosti už niekoľko mesiacov, aký je teda postup a kde sa stratilo heslo? Na to, aby ste použili iný overovací prvok než klasický heslo, treba zmeniť postup prihlasovania. Budete potrebovať aplikáciu Microsoft Authenticator, ktorá bude slúžiť na prihlasovanie nielen do vášho účtu Microsoft ako konfiguračného účtu ale aj ostatných lokalít.

Nový prípad sa týka zvýšenej bezpečnosti, že sa heslo ako také odstráni a hackeri ho nebudú môcť prelomiť, nemajú totiž aké. Je to teda doplnok a vyššia úroveň toho, že aj vy ako používateľ ste heslo obišli.

Ako si to aktivovať?

Spôsob aktivácie môžete spraviť na webe account.microsoft.com. Sem sa prihlásite štandardne, teda emailovou adresou a heslom. To bude pravdepodobne tá istá emailová adresa, akú máte aj v systéme Microsoft Windows 10. No v niektorých prípadoch to ak byť nemusí, záleží na tom, akú ste použili na prepojenie s kontom Windows. V častých prípadoch to býva adresa s doménou @outlook.com alebo outlook.sk.

Microsoft Account a možnosti zabezpečenia

Tu sa zobrazí stránka a na nej kliknete na popis Začíname v obdĺžniku Rozšírené možnosti zabezpečenia.

Hneď na to si môžete stiahnuť do svojho smartfónu vyššie spomínanú aplikáciu pre Android alebo iOS. Na jej aktivovanie bude potrebná rovnaká emailová adresa a heslo ako na webe Account Microsoft. Kto máte dvojstupňové overovanie, tak ešte aj potvrdenie, pravdepodobne na záložný email, keďže túto aplikáciu ešte bez vašej autorizácie nemôžete použiť.

Potom si môžete Aktivovať prístup bez hesla a to v časti s názvom Konto bez hesla. Kliknite na Zapnúť a sprievodca procesom odošle overenie do aplikácie Authenticator.

Microsoft konto bez hesla
Microsoft konto bez hesla

Ako to fungovalo doteraz?

Inštalácia operačného systému nevyžadovala heslo do vášho účtu Microsoft Account. To v prípade, že ste mali spomínanú aplikáciu spárovanú so systémom prihlasovania. Po zadaní emailovej adresy počas inštalácie a potvrdení tohto kroku sa namiesto políčka na zadanie hesla zobrazila informácia o odoslaní oznámenia na váš smartfón s touto aplikáciou. Takto ste sa mohli prihlasovať aj do Trezora vo OneDrive alebo do Microsoft Office atď.

Heslo ste obišli verifikovaným zariadením, ktoré je z pohľadu bezpečnostných procesov autorizované na tento účel. Aplikácia Authenticator vyžaduje overenie, že máte mobil skutočne vy. Nebojte sa straty mobilu, než budete môcť oznámenie potvrdiť, budete sa musieť verifikovať buď PIN kódom alebo odtlačkom.

V niektorých prípadoch toto overenie nie je potrebné. To sa stáva najmä vtedy, ak ste so smartfónom v krátkom čase už nejaké prihlásenie potvrdili, nezmenili ste napríklad sieť, na ktorej sa nachádzate alebo ste nereštartovali telefón.

Microsoft konto bez hesla
Microsoft konto bez hesla

Zdroj: Microsoft

Prečítajte si aj:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.