Možno aj vy máte niektoré pravidelné platby, je vhodné ich z času na čas skontrolovať.

Zakúpené aplikácie a hry na Google Play máte vo svojom vlastníctve a právo používať aj na iných zariadeniach s vaším Google účtom. Sú ale aj také aplikácie, za ktoré platíte mesačne alebo ročne. Ich odinštalovaním budete stále musieť platiť resp. platba sa vám pred koncom obdobia stiahne z vašej platobnej karty. Na to vás ale Android upozorní.

Skontrolovať svoj odbery môžete na tejto stránke a zistíte, ktoré aplikácie vôbec pravidelne platíte cez Google Play a kedy začína ďalšie obdobie na zaplatenie. V zozname položiek je uvedený oficiálny názov položky či aplikácie, kedy bude ďalšia platba a v akej výške. Kliknite na Spravovať a môžete aktualizovať platobnú kartu alebo napríklad Zrušiť odber.

Zrušenie odberu znamená, že už nechcete obnoviť ďalšie obdobie na platby. To ale súčasne znamená, že aplikácia aj aktuálne zaplatené či inak povedané predplatené obdobie bude trvať. Môžete ju stále používať ale aj nemusíte. Iný prípad sú skúšobné obdobia, ktoré aplikácie môžu poskytovať. Napríklad môže byť na sedem dní. Keď zrušíte odber resp. prvú platbu, ktorá bude uhradená na konci siedmich dní alebo iného skúšobného obdobia, nebudete platiť nič.

Celý tento systém je transparentný. Doba sa mení a rovnako alebo aspoň veľmi podobne sa správajú aplikácie aj mimo Google Play. Vždy sa môžete stretnúť s rôznymi nekalými praktikami a práve obchod od Googlu je záruka, že sa ku vám bude pristupovať transparentne a presne uvidíte, za čo platíte a kedy platíte nabudúce.

Zoznam položiek, ktoré pravidelne platíte cez Google Play a ich platba sa bude automaticky obnovovať

Obrázok: Prashant Gautam / Pixabay

Prečítajte si aj:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.