Po predstavení nového operačného systému pre iPhony a iPady sme boli trošku sklamaní z minima nových funkcií, no postupne sa to mení a iOS 15 nás začína stále viac prekvapovať.

V prvom rade treba dodať, že nový softvér je stále dostupný iba v beta verzii, no od začiatku testu sme nepostrehli žiadne chyby, pričom sme inštaláciu vykonali na primárnom zariadení. Ak chcete nový softvér využívať už dnes, tak si ho môžete jednoducho a oficiálne nainštalovať podľa nášho návodu – TU. iOS 15 sa postupne ukazuje vo veľmi dobrom svetle, čo nás teší. Podstatné sú však novinky, ktoré prináša – jednou z tých skvelých a hlavne prakticky využiteľných je natívna funkcia „Skryť môj email“.

Spam

Spam

Určite ste sa už stretli s tým, že ste sa potrebovali niekde zaregistrovať, vytvoriť nejaký účet, spustiť aplikáciu a pod., pričom bolo potrebné/nutné zadať váš mail a následne ho potvrdiť. To by bolo v poriadku, no horšie je to, ak vám po takejto bežnej registrácii začnú bez vášho súhlasu chodiť rôzne reklamné maily a spam, ktorý vám zaberá miesto, ale i čas. Nie je tajomstvom, že niektoré spoločnosti radi predávajú emailové adresy rôznym reklamným subjektom, ktoré vás budú donekonečna otravovať, a to aj napriek upozorneniam, odhláseniam z „prehľadových správ“ a pod.

Tomu je koniec, teda ak využijete natívnu funkciu skryť môj email v iOS 15  

Táto užitočná funkcia umožňuje aplikáciám, webovým stránkam a firmám vás kontaktovať bez toho, aby poznali vašu skutočnú emailovú adresu. Vaša emailová adresa zostane súkromnou, keď si vytvoríte jedinečnú, náhodnú adresu, ktorá bude preposielať emaily do vášho osobného inboxu a môže byť hocikedy vypnutá.

 

V praxi to funguje tak, že si v tejto natívnej funkcii (nájdete ju v nastaveniach pod vašim menom, kliknutím na iCloud a následne Skryť môj mail – je potrebné mať aktivovaný iCloud+) vytvoríte náhodne generovanú emailovú adresu, ku ktorej môžete pridať názov a poznámku, aby ste vedeli, načo bola vytvorená a následne ju zadáte tam, kde by ste inak zadávali vašu skutočnú emailovú adresu.

Táto špecifická/dočasná emailová adresa bude všetky emaily preposielať na vašu skutočnú adresu, pričom ju nikto na „druhej strane“ nebude poznať. Ak vás začnú zbytočne otravovať, posielať spam alebo jednoducho zrušíte nejakú registráciu, tak zrušíte aj na tento účel vytvorený mail a tým máte definitívny pokoj! Dodajme, že ak potrebujete spravovať túto adresu alebo na ňu odkázať, nájdete ju v nastaveniach iCloudu (viď vyššie). Skvelé, praktické, jednoducho použiteľné a dôležité je to, že je to natívna Apple funkcia!

 

V nastaveniach tejto funkcie si môžete nastaviť aj primárny, teda skutočný mail, na ktorý bude pošta z dočasného mailu preposielaná. Ako primárny si môžete nastaviť iba taký mail, ktorý máte uvedený vo vašom iCloud profile. TIP: Ak tam požadovaný mail nemáte, tak stačí prejsť do nastavení, kliknúť na vaše meno/fotku a následne na kontaktné údaje (meno, telefónne číslo, email) a doplniť mail, ktorý potrebujete.

Dodajme, že aj táto novinka spadá pod rovnako nový iCloud+. Ten stačí v rovnakej sekcii menu, teda iCloud, povoliť a bezplatne tak prejsť na novú službu s viacerými výhodami a bez ďalších poplatkov navyše. S iCloud+ získate okrem natívnej VPN (viac sa o tejto funkcii dozviete – TU) ešte niekoľko zaujímavých funkcií, o ktorých budeme naďalej informovať. Základné informácie o iCloud+ nájdete v našom staršom článku – TU.

Páči sa vám táto funkcia? Budete ju aktívne využívať?  

Prečítajte si aj:

Instagram: Viete ako nahrávať súbory vo vysokej kvalite?

Značky:

Miroslav Illéš

Miroslav Illéš
OUTDOOR | PRÍRODA | AUTOMOBILY | TECHNOLÓGIE