Systém Android ponúka iba QWERTY rozloženie.

Dlhodobým problémom Android zariadení je fakt, že operačný systém Android (a HarmonyOS) nepodporuje QWERTZ rozloženie pre fyzické, externé, resp. hardvérové klávesnice. Toto je vec, ktorá nás dlhodobo irituje a to najmä v snahe používať Android tablety v kombinácii s externou klávesnicou na pracovné účely.

Na trhu nájdete aj výnimky – niektoré zariadenia, ako je napríklad Lenovo Tab P11 Pro, ktoré majú v sebe predinštalované aj QWERTZ rozloženie pre oficiálnu klávesnicu k tabletu. Vo väčšine prípadov to však tak nie je a musíte si teda vystačiť iba s QWERTY rozložením.

Našťastie existuje pomerne jednoduché riešenie, ako tento problém odstrániť. V obchode Google Play (resp. v Aurora Store, pokiaľ máte Huawei zariadenie bez Google služieb) nájdete aplikáciu Extra Physical Keyboard Layouts. Tá je dostupná zadarmo a rozšíri ponuku jazykov a rozložení pre fyzické klávesnice aj o QWERTZ rozloženie.

V praxi to znamená, že si stačí nainštalovať aplikáciu a následne upraviť rozloženie fyzickej klávesnice priamo v nastaveniach systému Android. Konkrétna cesta k týmto nastaveniam sa môže odlišovať v závislosti od nadstavby zariadenia, treba nájsť ponuku Jazyk a vstup. V prípade niektorých zariadení sa zobrazí nastavenie pre fyzickú klávesnicu až po jej spárovaní, či už cez Bluetooth alebo cez magnetický konektor.

Prikladáme screenshoty z nastavenia tabletu Xiaomi Pad 5 po nainštalovaní aplikácie Extra Physical Keyboard Layouts a po spárovaní s Bluetooth klávesnicou:

Ako si nastaviť QWERTZ klávesnicu v Androide
Ako si nastaviť QWERTZ klávesnicu v Androide

Zdroj: vlastné

Prečítajte si aj:

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit