Táto aplikácia vám ukáže, akú pamäť v počítači máte.

Na základe toho, budete vedieť, akú si kúpiť a tiež či ešte máte voľný slot. Dajte si ale pozor na jednu špeciálnu záležitosť. Mnohé notebooky a spoľahlivo sú to práve tie najtenšie modely na trhu, majú RAM pevne danú na základnej doske. Môžete si v konfigurátore vybrať, akú kapacitu chcete, no neskôr sa meniť nedá. Ak nie je súčasťou vašej kúpy priamo konfiguračný nástroj a vyberáte už z ponuky hotových strojov na e-shope, takisto ide o pevne danú kapacitu RAM. Toto si treba overiť u výrobcu.

Ako na to?

Základom ale bude aplikácia RAMExpert, ktorá zobrazí informácie o vašich pamätiach v počítači. V nadväznosti na prvý odsek, nedozviete sa, či sú RAM moduly napevno alebo sa dajú meniť. To zistíte otvorením notebooku alebo počítača či u výrobcu.

Prečo je táto aplikácia dôležitá? Okrem správneho typu potrebujete vedieť aj rýchlosti. Môžete síce do istej miery použiť moduly s inými rýchlosťami, no je logické, že rýchlejšia pamäť sa stane pomalšou. Tak aby sa prispôsobila práve pomalšej RAM. Je to zbytočné obmedzenie, ktoré pravdepodobne nechcete riskovať a tak je lepšie si zistiť podrobnosti.

Softvér sa nehrá na to, že poskytne úplne všetky detaily. Tlačidlami s ikonou PDF dokumentu vás odkáže na internetový vyhľadávač, kde sa priamo vyhľadajú informácie o vašich moduloch RAM. Tie potom použijete napríklad pri nákupe v e-shope.

RAMExpert ukáže, akú RAM máte v počítači alebo notebooku

Prečítajte si aj:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.