Riadenie spotreby musí ísť nutne cez procesor.

Môžete síce zhasínať displej, no ten nemá na výslednú spotrebu ako jediný významnejší podiel. V prípade niektorých displejov je tu prakticky minimálny rozdiel v energetickej náročnosti pri vyššom či nižšom jase. Kruh sa uzatvoril a opäť ste pri procesore.

Nastavenie vyťaženosti sa dá riadiť cez Správcu úloh. Pokročilejšie plánovanie riadenia vyťaženosti zvládne program Process Lasso, ktorý si stiahnete zo stránky bitsum.com. Zobrazí bežiace procesy a funkcia CPU Limiter bude strážiť frekvenciu podľa vašich nastavení.

Ako na to?

V hlavnom okne programu je zobrazený každý bežiaci program a jeho procesy. Kliknite pravým tlačidlom na proces a z kontextovej ponuky vyberte CPU Limiter.

process lasso

V zobrazenom okne zadávate, na aký percentuálny limit vyťaženosti sa začne uplatňovať pravidlo. Prvé pole je názov procesu, druhé hranica od ktorej sa začne sledovať pravidlo súčasne s tretím políčkom. To je čas. Tu určujete, kedy nastane redukcia výkonu na počet jadier podľa časového úseku trvania zaťaženia.

Je to z dôvodu, aby ste neaplikovali limit príliš rýchlo. Naopak, pri potrebe čo najviac šetriť energiu a teda aj limitovať výkon CPU, môžete nastaviť napríklad sekundový limit.

Tlačidlom Add rule sa pravidlo pridá do zoznamu. Vytvoriť si môžete viac pravidiel a to postupne na rôzne úrovne vyťaženia.

process lasso cpu limiter

Prečítajte si aj:

Ako odinštalovať aplikácie z Windows?

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.