Notifikácie častokrát obsahujú citlivé informácie.

Či už ide o dôvernú komunikáciu, alebo bankové údaje, určite by nebolo vhodné, aby sa obsah správ prostredníctvom notifikácií dostal do nepovolaných rúk. Pri nesprávnom nastavení zobrazovania obsahu notifikácií na uzamknutej obrazovke sa pri prijatej správe zobrazí obsah, ktorý môže obsahovať heslá, zostatky na účte alebo iné citlivé informácie. Následne už nie je problém pre nepovolanú osobu dostať sa k týmto údajom. Jednoducho ich vyčíta z notifikácie, ktorá je zobrazená na uzamknutej obrazovke telefónu.

Zobrazovanie notifikácií môžeme rozdeliť do štyroch kategórií*:

  • Zobraziť upozornenia a obsah:  V prípade nastavenia tejto možnosti je v notifikačnej bubline aj na uzamknutej obrazovke vidieť náhľad správy, ktorý môže / nemusí obsahovať citlivé údaje. Vo všeobecnosti toto nastavenie neodporúčame. Zmeňte nastavenie zobrazovania notifikácií na uzamknutej obrazovke a po prijatí správy radšej odomknite smartfón a prečítajte si ju celú v pridruženej aplikácii. Sú to “dve kliknutia navyše”.
  • Ikony aplikácie a obsah: Ide o minimalistické zobrazovanie symbolu aplikácie na uzamknutej obrazovke. Po kliknutí na notifikačnú ikonu na uzamknutej obrazovke sa takisto zobrazí náhľad správy.
  • Skryť citlivé údaje: Táto možnosť je z pohľadu zabezpečenia ochrany údajov (takmer) najefektívnejšia. Dá sa aplikovať aj v prípade zobrazenia Iba ikony, pretože už neumožní kliknutím na ikonu otvoriť náhľad správy. V každom prípade skryje citlivý obsah pred nepovolanými očami a stále budete mať prehľad o tom, z ktorej aplikácie bola notifikácia odoslaná.
  • Vypnutie zobrazovania notifikácií na uzamknutej obrazovke: Najefektívnejšie riešenie ochrany, ktoré na uzamknutej obrazovke nezobrazí žiadnu zmeškanú notifikáciu. Negatívom je, že po odstavení notifikácií môžete prehliadnuť niečo dôležité.

Pre smartfóny Samsung Galaxy je nastavenie zobrazovania notifikácií na uzamknutej obrazovke možné v Nastaveniach – Zamknutá obrazovka – Oznámenia. Následne zvoľte možnosť, ktorá vám bude pri zobrazovaní notifikácií najviac vyhovovať.

Pre smartfóny s nadstavbou Xiaomi MIUI je nastavenie zobrazovania notifikácií na uzamknutej obrazovke možné v Nastaveniach – Upozornenia a Centrum ovládania – Zamknutá obrazovka – Formát. Následne zvoľte možnosť, ktorá vám bude pri zobrazovaní notifikácií najviac vyhovovať.

*Nastavenia a možnosti sa môžu líšiť na základe verzie OS a modelu smartfónu.

Titulný obrázok: Leanplum

Prečítajte si aj:

Začíname s Androidom: Ako odstaviť otravné notifikácie?

Peter Hupka

Peter Hupka
Každý deň sledujem aktuálne dianie v technologickom svete a vyberám tie najzaujímavejšie témy pre náš web.