Funkcia je systémovou súčasťou operačného systému, netreba nič inštalovať.

Operačné systémy Windows 10 a Windows 11 ponúkajú zabudovaný filter modrého svetla. Ten je súčasťou každého kompatibilného zariadenia s týmito platformami a umožňuje vám tlmiť vyžarovanie modrého svetla počas celého dňa alebo vo večerných hodinách.

Filter modrého svetla si niektorí používatelia obľúbili z toho dôvodu, že im zvyšuje komfort pri práci na počítači. Ostatní používatelia ho používajú po západe slnka z toho dôvodu, modré svetlo pôsobí negatívne na náš prirodzený denný rytmus. Nech je už váš dôvod akýkoľvek, túto funkciu si môžete aktivovať veľmi jednoducho.

Windows 10:

Filter modrého svetla nájdete v Nastaveniach > Systém > Obrazovka > Jas a farba > Nočné osvetlenie. Funkciu si môžete aktivovať manuálne alebo ťuknúť na Nastavenia nočného osvetlenia a prispôsobiť si jeho intenzitu a harmonogram, kedy sa aktivuje.

V rámci harmonogramu sa môže filter modrého svetla automaticky zapnúť a vypnúť podľa východu a západu slnka. Prípadne si môžete nastaviť vlastný harmonogram.

Windows 11:

Filter modrého svetla sa nachádza v Nastaveniach > Systém > Obrazovka > Jas a farba > Nočné osvetlenie. Aj v tomto prípade je k dispozícii manuálne zapnutie funkcie a možnosť prispôsobiť si jej harmonogram.

Windows 11 filter modrého svetla
Windows 11, nastavenie modrého svetla

Zdroj: vlastné

Prečítajte si aj:

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit