Aktualizované 26. júla 2021: GreenPass je k dispozícii priamo v obchode Huawei AppGallery. Aplikáciu si teda môžete stiahnuť bez nutnosti použiť iné riešenie či obchod tretej strany. GreenPass nájdete v AppGallery TU.

Pôvodný článok: Aplikácia GreenPass slúži na uloženie digitálneho COVID preukazu EÚ do vášho smartfónu. Pomocou tejto aplikácie sa následne môžete jednoducho prezentovať, že vás očkovali.

GreenPass si môžete stiahnuť z obchodu Google Play a App Store v prípade iPhonu. K dispozícii je už aj v obchode Huawei AppGallery.

K dispozícii sú ďalšie dve riešenia. Môžete použiť nástroj Phone Clone a aplikáciu GreenPass si poslať z iného smartfónu so systémom Android do vášho Huawei telefónu alebo si ju stiahnuť z obchodu Aurora Store. Postup je nasledujúci.

Pozrite si v našom videu, ako funguje nástroj Phone Clone

Ako si poslať aplikáciu GreenPass cez nástroj Phone Clone:

Do vášho Huawei telefónu si stiahnite aplikáciu Phone Clone z obchodu AppGallery. Spustite si ju a ťuknite na možnosť „Toto je nové zariadenie„. V ďalšom kroku vyberte, či budete dáta prenášať z Huawei telefónu alebo z iného Android telefónu.

Aj do druhého telefónu je potrebné nainštalovať aplikáciu Phone Clone. Ak použijete Android telefón inej značky, zabudnite na jej inštaláciu z Google Play – tam je stará verzia a aplikácia vám spadne pri pokuse o nadviazanie spojenia s Huawei telefónom bez Google služieb.

Preto je potrebné, aby ste na vašom Huawei telefóne, na obrazovke „Pripojenie k starému telefónu„, ťukli na vetu „Stiahnite si ju tu. Následne sa aktuálna verzia aplikácie Phone Clone odošle cez Bluetooth do druhého Android telefónu. Overte si však, že máte na oboch telefónoch aktívny Bluetooth.

Za predpokladu, že máte aplikáciu Phone Clone nainštalovanú a spustenú v oboch zariadeniach, prepojíte ich takým spôsobom, že naskenujete QR kód na obrazovke Huawei telefónu pomocou zadného fotoaparátu vášho druhého Android telefónu.

V ďalšom kroku vyberte prenos položky Aplikácie a v zozname si zvoľte aplikáciu GreenPass. O pár sekúnd budete mať GreenPass vo vašom Huawei telefóne. Celý proces sme absolvovali aj my v redakcii a všetko fungovalo korektne. Do aplikácie GreenPass v Huawei telefóne sme si bez problémov pridali naše digitálne COVID preukazy EÚ.

GreenPass Huawei telefón

Postup prenosu aplikácie GreenPass cez Phone Clone. Tmavé pozadie sú screenshoty z Huawei telefónu. Svetlé pozadie sú screenshoty z Android telefónu inej značky, kde máme aplikáciu GreenPass nainštalovanú – po úspešnom prepojení oboch telefónov cez Phone Clone. Zdroj: Roman Kadlec / TOUCHIT

Ako si stiahnuť aplikáciu GreenPass z obchodu Aurora Store:

Inštaláciu aplikácií zo zdrojov tretích strán z bezpečnostných dôvodov neodporúčame. Dôvod je ten, že neviete garantovať, aký je zdroj inštalačného apk súboru a či nebol tento súbor upravený – útočník mohol napríklad upraviť obľúbenú aplikáciu a pridať doň škodlivý kód.

Obchod Aurora Store však predstavuje riešenie, ktoré považujeme za dostatočne bezpečné na to, aby sme ho používali aj my sami. Dôvod je ten, že pristupuje na servery Googlu a sťahuje tie inštalačné súbory, ktoré aj oficiálny obchod Google Play. Dá sa teda povedať, že Aurora Store je neoficiálnou verziou obchodu Play a stiahnuté aplikácie sú totožné s tými, ktoré by ste získali priamo z Google Play.

Výhodou je, že aplikácie z tohto obchodu môžete sťahovať aj bez nutnosti prihlásiť sa do Google účtu a to aj odporúčame. Tento obchod používajte v anonymnom režime, je navrhnutý s cieľom minimalizovať sledovanie zo strany Googlu.

Aurora Store je open source projekt a jeho bezpečnosť je možné preveriť na GitLab stránke projektu. Na Huawei zariadeniach bez Google služieb ho používame už niekoľko mesiacov a nemali sme žiadne problémy z hľadiska bezpečnosti.

Ak sa ho rozhodnete použiť aj vy, stačí postupovať nasledovne:

GreenPass Huawei telefón

Aplikáciu GreenPass sme si do Huawei telefónu bez Google služieb stiahli z obchodu Aurora Store. Všetko funguje korektne. GreenPass však neumožňuje vytvárať screenshoty obrazovky, preto záber z aplikácie v tejto galérii nenájdete. Zdroj: Roman Kadlec / TOUCHIT

Zdroj: vlastné

Prečítajte si aj:

Ako použiť štátnu GreenPass aplikáciu? Krok po kroku, do detailov (Priebežne aktualizované)

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit