Nie vždy je v počítači nainštalovaná aplikácia na správu grafickej karty.

Problém môže nastať vtedy, keď máte príliš prepálené farby alebo sa vám stmieva obrazovka. Samotný grafický ovládač neobsahuje žiadne nastavenia a v tomto smere potrebujete externý nástroj.

Pre počítače s grafickou kartou v procesore od Intelu ide o nástroj Ovládacie centrum pre grafiku Intel. Nájdete ho v Microsoft Store. Odporúčame ho tiež do počítačov, v ktorých je nainštalovaná externá grafická karta NVIDIA alebo ATI. Stmievanie sa totiž bude aplikovať aj vtedy, keď máte super výkonnú kartu NVIDIA, no nehráte hry a deje sa to aj na platforme AMD. Teda pravdepodobne pobežíte na integrovanej grafike na disko s procesorom.

Ovládače na intelovskú grafiku si stiahnete zo stránok Intelu. Vo všeobecnosti odporúčame využiť aktualizačný nástroj k vášmu notebooku alebo počítaču. Ovládače môžu byť prispôsobené pre daný počítač. Pokojne si ich ale stiahnite na vyššie uvedenom linku, v prípade problémov ich odinštalujete.

V zásade tento program nepotrebujete a ak vám neprekáža nič na tom, ako je nastavená grafická karta alebo obraz, netreba na tom nič meniť. Sú výrobcovia, ktorí spomínaný nástroj pridajú do počítača už v rámci čistej inštalácie a možno ho nikdy ani nepoužijete.

V prípade, že sa rozhodnete Centrum nevyužívať, pokojne ho odinštalujte. Kedykoľvek ho získate späť inštaláciou, ako ktorúkoľvek inú aplikáciu z obchodu pre Windows.

Prečítajte si aj:

Ako nastaviť jas displeja vo Windows 10?

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.