Nadchádzajúce dlhé letné večery si doslova pýtajú nočné fotenie. Čo tak skúsiť niečo originálne a fotku osviežiť? Navyše technikou maľovanie svetlom?

Chce to trošku cviku, ale fotku zvládnete aj bez pomoci niekoho ďalšieho. Stačí k tomu vzdialené ovládanie spúšte fotoaparátu z akéhokoľvek zariadenia pripojeného k vášmu telefónu, napríklad s pomocou inteligentného fitness náramku alebo hodiniek. Funkciu tzv. vzdialenej uzávierky má napríklad aj fitness náramok HONOR Band 6. Môže tak ale urobiť aj s akoukoľvek inou technikou. V článku nájdete popis ako na to.

Ako na to? Zvládne to aj úplný začiatočník

Kľúčová je čo najväčšia tma. Ak si chcete techniku najprv vychytať, skúste fotiť v interiéri, kde je jednoduché sa úplne zatemniť. Najkrajšie fotky sú však z prírody, v noci bez umelého osvetlenia. Určite sa oplatí si nájsť to správne miesto.

Výsledok pri maľovaní svetlom baterkou v ruke.

Výsledok pri maľovaní svetlom baterkou v ruke. Zdroj: Honor

V hľadáčiku by sa nemali objaviť žiadne ďalšie pohyblivé predmety. Oblečte sa do tmavého odevu, nech namiesto svetelnej šou nesvietite v zábere vy.

Na správny výsledok upevnite svoj smartfón na statív v minimálnej vzdialenosti asi 4 metre od scenérie, ktorú plánujete fotiť, príp. si môžete ešte statív zaťažiť, aby sa naozaj nepohol. Dajte tiež pozor na akékoľvek otrasy, vaše našľapovanie zľahka sa pri realizácii takejto fotky oplatí. Dôležité je maximálne všetko znehybniť okrem svetelného zdroja, ktorým budete obrazce vytvárať.

Pevný statív, tmavá noc a dobrý zdroj svetla sú základom úspechu pri maľovaní svetlom.

Pevný statív, tmavá noc a dobrý zdroj svetla sú základom úspechu pri maľovaní svetlom. Zdroj: Honor

Na maľovanie si vyberte zdroj svetla (napríklad malú baterku, svetielka) s malým výkonom, aby ste scénu moc neosvetlili.

Čo budete potrebovať?

 • Smartfón
 • Statív
 • Zdroj svetla (baterka, laserové ukazovadlo, prskavky, LED diódy, farebné svietiace tyčinky a pod.)
 • Veľmi tmavé prostredie
 • Zariadenie pripojené k vášmu smartfónu pre vzdialené ovládanie spúšte, napr. smart náramok alebo hodinky.

Prečo sa oplatí fotiť cez vzdialenú závierku, aj keď máte po ruke parťáka?

Aj keď nie ste na nočné fotenie so svetelnými efektmi sami, fotiť priamo z fotoaparátu alebo mobilu sa príliš nevypláca. Absolútna statika je základ a aj jemný dotyk na smartfón vám môže záber rozmazať.

Ako nastaviť fotoaparát? Skúste režim Maľovanie svetlom vo vašom mobile

Na maľovanie svetlom platia, čo sa týka expozície rovnaké pravidlá ako pre nočné fotenie. Fotografujte v manuálnom režime. Zaostrite na snímanú kompozíciu. Na mobilnom telefóne vyberte režim PRO, kde si znížite expozičný čas podľa potreby. Vypnite stabilizáciu obrazu, aby ste nemali snímku rozmazanú. Alebo môžete využiť režim Maľovanie svetlom, ktorý vám všetko trošku uľahčí.

Nastavenie vzdialenej uzávierky na smart náramku HONOR Band 6

 1. Prepojte fitness náramok HONOR Band 6 so svojim smartfónom
 2. Pomocou bočného tlačidla na náramku prejdite do Menu
 3. Vyberte funkciu Vzdialená uzávierka
 4. Pre zachytenie fotky ťuknite na logo fotoaparátu na displeji
 5. Vďaka nastaveniu času v hornej časti obrazovky získate ďalších 5 sekúnd prípravu na maľovanie originálnych fotiek
Náramok Honor band 6 pri funkcii vzdialenej uzávierky.

Náramok Honor band 6 pri funkcii vzdialenej uzávierky. Zdroj: honor

Pár tipov na drobnosti, ktoré vás môžu pekne potrápiť

 • Svetelný zdroj zapínajte, len v momente, keď ho naozaj potrebujete na maľovanie svetlom. Inak ho zakryte, napríklad ho môžete schovať do dlane
 • Pokiaľ chcete priebežne kontrolovať výsledok, otočte sa chrbtom k fotoaparátu alebo odíďte zo záberu, aby ste si nezničili svetelnú kompozíciu.

Video tutoriál na magickú fotku

Mrknite na video tutoriál, ako sa dá vykúzliť foto-trik pomocou fitness náramku HONOR Band 6

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.