Keď sa povie čistenie počítača v IT slangu, častokrát sa tým myslí odstraňovanie nepotrebných súborov z operačného systému.

Teraz sa pozrieme na to, ako odstrániť roztoče a iné organizmy a nečistoty, ktoré nie sú nevyhnutné na beh vášho počítača. Ako často čistiť? To už závisí od vašich potrieb.

Vyčistiť počítač a príslušenstvo či inú elektroniku je raz za čas celkom užitočná aktivita a existuje na to niekoľko spôsobov a pomôcok. Bežne si čistíte stôl, no ak chcete zhruba vedieť, čo ste za posledný rok jedli, stačí vyklepať klávesnicu. Na notebooku je to horšie, ale dá sa to urobiť podobným systémom. Ideálne vo vypnutom stave a raz za čas ho takto vytriasť.

Ešte kým sa dostaneme ku konkrétnym odporúčaniam na rôzne situácie, pozrieme sa na to, či vlastne vyberať niečo špecializované. Nebudeme sa tváriť, že musíte kupovať niečo špeciálne. Je to asi ako použiť Pronto na riad. Pení? Možno trochu, no aj tak použijete radšej Jar.

Bežne si čistíme mobil otretím displeja o nohavice, nebudeme podliehať ilúzii, že nosíme nejaké špeciálne vlhčené obrúsky na čistenie displeja smartfónu. Pri hĺbkovom čistení a akejsi kompletnej generálke, je však lepšie použiť niečo iné. Dovrým nápadom sú napríklad aj papieriky na čistenie skiel okuliarov.

S vysávačom?

Nie je to veľká veda, treba len dodržať isté opatrenia, aby ste si elektroniku nepoškodili. Jednak môže ísť o použitie nesprávneho roztoku, rovnako tak môžete niečo odlomiť alebo mechanicky poškodiť.

Klávesnicu už máte vyčistenú, stačí použiť návod z úvodu. Druhým krokom, ako čistiť klávesnicu je jej povysávanie. Je to taká druhá fáza, pretože vytriasť z nej všetko sa vám nepodarí. Na toto môžete použiť váš bežný vysávač v domácnosti na najnižšom výkone, ktorý budete postupne zvyšovať. Ideálne so šikmým naklonením hlavice.

Na malej ploche ide o dosť silný ťah. Klávesy sú stavané skôr na to, aby prežili tlak naspodok ako ich vyťahovanie. Boli by ste prekvapení, koľko klávesov sa dá vtiahnuť do vysávača, keď si nedáte pozor na jeho sací výkon.

Ešte je tu ďalší spôsob, a to je použiť vyfukovanie cez prípravok so stlačeným plynom. Ten je oveľa praktickejší ako vysávač a je vhodný na klávesnice. Nie na čistenie otvorov na notebooku alebo stolnom počítači. U notebooku je to zložitejšie, nemôžete ho totiž v rámci záruky otvoriť.

Tu je lepšie použiť vysávanie. Robte to len vo vypnutom stave. Nie kvôli kondenzátorom, ktoré sú na doske, ale kvôli ventilátoru. Narušili by ste jeho beh a celkovo je čistenie najlepšie robiť vtedy, keď sú veci vypnuté.

Rozdiel pri použití stlačeného plynu na klávesy a na výduch ventilátora je nasledovný. V prvom prípade dostanú častice voľný priebeh a nič im nebude stáť v ceste pri odstraňovaní. Keby ste to ale spravili na výduch, tak prach zatlačíte ešte hlbšie. Preto takéto niečo nepoužívajte ani na čistenie konektorov alebo na konektory v smartfóne. Viditeľné nečistoty je lepšie uchopiť pinzetou a vytiahnuť.

So stlačeným vzduchom sa dajú čistiť otvory reproduktorov. Robte to zo vzdialenosti zhruba 20 cm od povrchu a pod rôznych uhlom. Pokojne plynom „zametajte“, aby ste vytvorili prúdy vo viacerých smeroch a malé nečistoty nezakliesnili v otvoroch ešte viac.

Povrchy

Elektronika nie je len klávesnica. Raz za čas bude treba vyčistiť povrchy tlačiarní, stolných IP telefónov, monitory, televízory atď. Na obrazovku je najlepšie použiť handričky s roztokom na to určeným. Máte istotu, že si nezničíte obrazovku.

Displej ako taký je zložený z viacerých vrstiev. Tá, po ktorej môžete poklopať prstom nie je tá s tekutými kryštálmi, ani tá pod ňou a ešte ani tá tretia. No aj tak si treba dať pozor, aby ste nepoužili agresívny roztok a nedeformovali túto ochrannú vonkajšiu vrstvu. Inak môžete použiť antistatickú utierku, ak to je potrebné tak aj navlhčenú v čistej vode. Nie je potrebné používať vyslovene prípravok XY, resp. niektorý v našom článku. Je to ale istota, že nespravíte chybu.

Či už čistíte plastové časti monitora, notebooku alebo stolného počítača, prípadne vašej hernej konzoly, na tom nezáleží. Nie je to veľká veda a to, čo ste použili na tlačiareň, môžete použiť aj na konzolu. Rozdiel býva v tom, aby ste prípadne zvážili použitie špeciálnej verzie čistiacich prípravkov, ak ide vyslovene o obrazovku.

Na výber je ale niekoľko typov čistenia, podľa toho, čo uprednostňujete. Použiť sa dá napríklad pena. Takú sme vyskúšali aj my. Nedá sa povedať, že je to špinavšia práca, no je to pena a bude ju treba nejakou handričkou utrieť.

Najlepšie z mikrovlákna, nech sa vám po povrchoch nerozťahajú chlpy a takisto zmierňujete riziko škrabancov. Stále sa držíme toho, aby sme situáciu nekomplikovali a tak lepšia akákoľvek špecializovaná pena ako žiadna. Existuje ale ešte aj antistatická verzia. Takže je to na vašich preferenciách.

Prečo čistiť?

No táto otázka sa podobá asi tomu, prečo sa umývať. Vo všeobecnosti si povieme, že veď počítač používame prevažne doma a s čistými rukami…a občas sa nad ním pri seriáli najeme, napijeme bublinkového nápoja, ktorého bublinky padajú aj mimo pohára, občas si ruky neumyjeme atď. Toto je scenár použitia snáď každého z nás. Už nejeden výskum hovoril o tom, že na klávesnici je viac baktérií a vírusov ako na WC.

Je to prirodzené, keď porovnáte, ako často umývate WC a ako často ste dezinfikovali vašu klávesnicu alebo mobil. Dobre, príchod nového typu koronavírusu trochu zmenil návyky niektorých ľudí a okrem rúk sa začali starať aj o smartfón. Priznávame ale, že dezinfikovanie smartfónu aspoň Alpou u nás v minulosti prebehlo tak dvakrát do roka, viackrát v prípade choroby. Takže asi len ťažko by niekto z nás vyčnieval zo zaužívaných zvyklostí.

Pena čistiaca UNIVERZÁL Aerosol 500 ml s obsahom alkoholu – Vhodná na väčšie povrchy ako multifunkčné zariadenia alebo tlačiarne, monitory, prípadne skrine od počítača atď. Pena nie je vhodná na čistenie vnútornej strany notebookov okolo klávesnice. Reziduálne stopy by mohli poškodiť vnútorné časti klávesov. Vhodná nielen na plastové, ale aj kovové povrchy a koberce.

Cena: 22 €

Pena čistiaca UNIVERZÁL Aerosol 500ml s obsahom alkoholu
Pena čistiaca UNIVERZÁL Aerosol 500 ml s obsahom alkoholu

Pena čistiaca antistatická UNIVERZÁL, 400 ml – Rovnako je na tom aj táto pena. Táto navyše s antistatickým účinkom. Striekajte ju zo vzdialenosti maximálne 5 cm. Na povrchu sa počas dvoch sekúnd vytvorí kruh s priemerom 3 až 5 cm. Penu následne rozotrite nejakou handričkou.

Cena: 11 €

Pena čistiaca antistatická UNIVERZÁL, 400 ml
Pena čistiaca antistatická UNIVERZÁL, 400 ml

Plyn stlačený horľavý – 400ml, čistiaci – Toto je jedna z najlepších vecí, ktorú odporúčame mať v zásobe. Netreba striekať veľa a je to takpovediac čistá práca. Vyfúkate nečistoty, netreba nič utierať a hodí sa na také bežné čistenie raz za čas. Pri silnejšom použití sa bude zmenou teploty na povrchu a prechodu dýzou skvapalňovať. Na klávesoch to bude vyzerať ako námraza. Stačí prstom poutierať. Je to vhodné riešenie aj na čistenie optických diskov namiesto použitia utierky z mikro vlákna. Intenzitu spreja môžete meniť podľa sily stlačenia.

Cena: 7,91 €

Plyn stlačený horľavý - 400ml, čistiaci
Plyn stlačený horľavý – 400 ml, čistiaci

Utierky vlhké UNIVERZÁL pre kancelársku techniku, 100 ks – Klasika pre tých, čo majú radšej vlhčené utieranie. Je to náhrada za penu a rovnako vhodná na povrchy elektroniky. Utierky ale nie sú vhodné na utieranie obrazoviek.

Cena: 6,85 €

Utierky vlhké UNIVERZÁL pre kancelársku techniku, 100 ks
Utierky vlhké UNIVERZÁL pre kancelársku techniku, 100 ks

Dezinfekčné a vlhčené utierky s alkoholom v dóze 100 ks – Obdoba vlhkých utierok no s upraveným roztokom zabíjajúcim baktérie a vírusy. Takisto ale nie je vhodný na to, aby ste ho nanášali na obrazovky akéhokoľvek typu.

Cena: 9,41 €

Dezinfekčné a vlhčené utierky s alkoholom v dóze 100 ks
Dezinfekčné a vlhčené utierky s alkoholom v dóze 100 ks

Čistiaca súprava pre kanceláriu, Roztok čistiaci na Monitory, TV a Plasty, spray, 250 ml – Druhá vec, ktorá sa vám po plynovom roztoku zíde na začiatok. Máte tu totiž roztok s rozprašovačom, ktorý môžete použiť univerzálne na rôzne povrchy okrem monitorov. V balení máte špongiu na roztretie roztoku a utierky na doutieranie povrchu. Na priliehajúce časti môžete použiť pribalenú špachtľu. Výborným doplnkom je špongia na čistenie klávesnice.

Cena: 8,20 €

Čistiaca súprava pre kanceláriu, Roztok čistiaci na Monitory, TV a Plasty, spray, 250 ml
Čistiaca súprava pre kanceláriu, Roztok čistiaci na Monitory, TV a Plasty, spray, 250 ml

Všetky produkty do testu zapožičala spoločnosť Kabel.sk:

Kabel.sk

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.