Počkáme na Microsoft, kým vráti niektoré funkcie späť alebo môžete zatiaľ môžete využiť tieto programy.

Ide o súbor troch programov, ktoré sú zadarmo a navracajú funkcie z Windows 10. To, že Microsoft prišiel s novým systémom a odstránil to, na čo sme boli roky zvyknutí, netreba priveľmi zdôrazňovať. Pripadá nám to chaotické a niekedy kontraproduktívne. Tak sa ale niekedy vyvíjajú programy v Microsofte.

Prieskumník, Panel úloh, Plocha a celkovo vlastnosti naviazané na proces explorer.exe alebo start.exe, sú orezané a zmizli dokonca postupy, ktoré fungovali od Windows 95. Prinášame preto 3 programy, ktoré vám nebudú meniť systém ale rozšíria funkcionalitu tak, aby ste mohli svoje tradičné postupy využívať aj naďalej.

Menu Štart s pôvodným dizajnom

Open Shell Menu je pokračovateľom Classic Shell menu, ktoré vracalo podobu z Windows 7 v troch rôznych variantoch a používať ste ho mohli už počas Windows 10. Pôvodný autor programu odovzdal jeho kód na GitHub a prenechal ho ako otvorený zdrojový kód. Teraz projekt existuje pod menom Open Shell Menu a jeho vývoj pokračuje ďalej.

Program si stiahnete tu (EXE) a po inštalácii ho môžete používať. Tlačidlo Štart bude fungovať v predvolenom nastavení tak ako doteraz. Prvé stlačenie klávesu Win ale vyvolá nastavenie nainštalovaného programu na rozšírenie ponuky Štart. Vyberiete si, ako má vyzerať, detailne nastavíte jednotlivé položky a následne už klávesom Win spustíte nové menu Štart.

Dátum a čas na všetkých monitoroch

ElevenClock je doplnok, ktorý vracia hodiny na Paneli úloh na všetky monitory. Funguje na dvoch monitoroch, no autor hovorí o multi-monitore. Ak máte viac ako tri obrazovky, môžete toto overiť u seba. V každom prípade na dvoch monitoroch budete mať hodiny späť.

Dokonca si ich môžete nechať zobrazovať aj pri automatickom skrývaní Panela úloh. Šikovné a užitočné pre tých, čo sú zvyknutí na prácu s viacerými monitormi. Áno aj toto bola vlastnosť doteraz samozrejmá a s príchodom Windows 11 zmizla. Microsoft ju však podľa verzií Insider chystá späť.

Rozdelený Panel úloh

Taskbar 11 rozdelí hlavný panel systému na dve časti. Prvá, s aplikáciami, rovnako ako druhá s hodinami a ikonami bude meniť svoju dĺžku podľa počtu obsadenia. Panel bude vcelku len vtedy, keď budete mať niektorý program maximalizovaný. Pri obnovení jeho okna alebo minimalizovaní sa premení na dve polovice. Aplikáciu môžete zatvoriť ukončením procesu cez Správcu úloh, kde ju nájdete pod názvom TaskbarXI (32-bit.).

Prečítajte si aj:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.