Dáta v rámci mobilného paušálu je možné z telefónu ľahko zdieľať na iné zariadenia. Ako na to a aké sú výhody či nevýhody?

Zdieľanie wi-fi nie je žiadnou novinkou, ale menej skúsení používatelia môžu byť z jeho nastavení trochu zmätení. V tomto článku si ukážeme nielen samotné nastavenie prenosného hotspotu, ale priblížime aj výhody a nevýhody takéhoto riešenia.

Dátové balíky v rámci mobilných paušálov môžu mať stovky megabajtov, ktoré sa dajú veľmi rýchlo vyčerpať, ale aj stovky gigabajtov, s ktorými môžeme surfovať bez obmedzenia celý mesiac.

Rýchlosť v dnešných 4G či dokonca 5G sieťach je už úplne dostatočná prakticky na všetky činnosti a rozdiel oproti domácemu internetu bude pre bežného používateľa nepostrehnuteľný. Brzdou už nie je ani odozva siete (takzvaný ping), ktorý je ale aj tak podstatný hlavne pri mobilnom hraní.

Veľkou výhodou je, že dnes už väčšina operátorov dáta prečerpané nad predplatený objem nespoplatňuje, ale len výrazne spomalí rýchlosť pripojenia. Pre istotu si to však overte u svojho operátora.

Zdieľanie dát z telefónu je vlastne vytvorenie malej wi-fi siete, kde telefón slúži ako hlavný prístupový bod. Plní teda úlohu, akú má v prípade vašej domácej siete router, ku ktorému sú cez wi-fi pripojené ostatné zariadenia.

K mobilnému hotspotu, ktorým je telefón, je možné pripojiť iné telefóny, tablety či notebooky a iné zariadenia. Dôležitá je jedine to, aby disponovali wi-fi konektivitou.

Ako nastaviť zdieľanie mobilných dát na Android telefóne

Prostredia androidových telefónov sa navzájom líšia podľa úprav výrobcu. Tí si niekedy jednotlivé položky v menu pomenúvajú po svojom, takže ich označenie vo vašom smartfóne môže byť trochu iné ako uvádzame v našom návode. Základné kroky sú však totožné.

  • choďte do Nastavení a v hornej časti tohto menu zvoľte položku Pripojenia, prípadne Pripojenia a zdieľania či Mobilná sieť (rôzni výrobcovia telefónov si túto položku nazývajú rozlične).
  • V Pripojeniach hľadajte položku Mobilný bod a zdieľanie pripojenia, prípadne Osobný hotspot či Tethering a hotspot. Pomenovanie zase závisí od konkrétneho výrobcu telefónu.
  • Teraz sa už dá zdieľanie mobilného internetu zapnúť jediným klikom. Predtým je ale vhodné nastaviť názov vytvorenej mobilnej wi-fi siete, aby ste ju kedykoľvek rozpoznali, a hlavne zapnúť ochranu heslom, aby sa vám do nej nemohli pripájať iní používatelia a odčerpávať vaše dáta. Rovnako zapnite aj šifrovanie a zvoľte možnosť WPA2, resp. WPA3.
  • Môžete tiež zvoliť pre vaše zdieľanie dát 5 GHz alebo 2,4 GHz pásmo. Odporúčame prvú možnosť, keďže ide o rýchlejšie pripojenie, ale niektoré staršie zariadenia toto pásmo nepodporujú. Rovnako je možné na niektorých novších mobiloch zapnúť možnosť Wi-fi 6, ale znova staršie zariadenia sa k nemu opäť nebudú môcť pripojiť.
Zdroj: TOUCHIT.SK
Nastavenie funkcie hotspot na Samsungu s Androidom

Ako nastaviť zdieľanie mobilných dát na iPhone

Telefóny od Apple majú jednotné prostredie, takže sa tu nestretneme s rôznymi pomenovaniami tej istej funkcie ako na androidových telefónoch.

  • Stačí teda ísť do Nastavení a kliknúť na položku Mobilný hotspot. V ňom nastavíte heslo a kliknete na možnosť Povoliť ostatným pripojiť sa.
  • V prípade iPhonov sa nedá priamo zvoliť 2,4 alebo 5 GHz sieť, je tu však možnosť Maximalizovať kompatibilitu, čo je prakticky prepnutie na pomalšie pásmo, ktoré však poznajú aj staršie zariadenia.
Nastavenie funkcie hotspot na iPhone

Dôležité detaily

Zapnuté zdieľanie dát oveľa rýchlejšie vybíja telefón, takže na to treba myslieť a ak budeme celý deň mimo dosahu elektrickej siete, je dobré mať poruke powerbanku. Podľa našich skúsenosti sa napríklad telefón Samsung Galaxy Note 20 Ultra vybíjal zhruba o pätinu rýchlejšie ako bez zapnutého hotspotu.

Pri zdieľaní dát sa môže telefón zahrievať, keďže okrem prijímania dát zo základňovej stanice ich ešte navyše musí posielať do jednotlivých zariadení, ktoré sú pripojené do vami vytvorenej wi-fi siete. Najčastejšie sa to môže prejaviť pri pozeraní videa alebo hraní, pretože vtedy ním prúdia dáta prakticky nepretržite. Takéto mierne zahrievanie je teda normálnym javom.

Počet zariadení, ktoré sa môžu pripojiť k jednému telefónu ako hotspotu, je rozdielny. V prípade niektorých výrobcov a verzií softvéru sú to napríklad len štyri zariadenia, iní umožnia pripojenie až desiatich naraz. Treba však rátať s tým, že čím viac aktívnych zariadení je na mobilný hotspot pripojených a aktívne ho využíva, tým viac sa prenosová rýchlosť znižuje.

Zdroj: vlastné

Prečítajte si tiež:

Branislav Caban

Branislav Caban
Okrem technologických tém sa snažím prinášať aj tie so spravodajským nádychom a rôzne zaujímavosti. Moja e-mailová adresa je bcaban@touchit.sk.