Otázka čitateľa: Rád by som sa opýtal na možno trochu nesúvisiacu vec, ale naozaj neviem, kde inde to zistiť. Rád by som vedel, ako sa volá hudba z traileru, respektíve ukážky filmu Miami Vice (2006), ktorá je dostupná napríklad na YouTube. Pokúšal som sa to hľadať a neúspešne. Existujú na to nejaké služby alebo špecializované nástroje?

Ide o skladbu Numb/Encore, v rámci ktorej sú zmixované vystúpenia rockovej skupiny Linkin Park a ich skladby Numb, spolu s pesničkou Encore od amerického rapera Jay-Z. Existuje niekoľko variantov tohto mixu, pričom všetky nájdete napríklad aj na Spotify,

V traileri je táto skladba postrihaná a skrátená, pričom sú spojené časti z jej inštrumentálnej verzie, pozostávajúcej len z hudby a časti z jej spievanej verzie.

AKO PESNIČKU MANUÁLNE IDENTIFIKOVAŤ:

Ak počujete niekde v reklame, obchode, filme alebo rádiu nejakú skladbu, ktorá sa vám zapáči, nebojte sa okamžite chytiť do ruky smartfón, otvoriť Google alebo iný internetový vyhľadávač a zadať do neho nejakú časť počutého textu.

Nemusí ísť o celé vety. Často stačí napríklad trojica špecifických po sebe idúcich slov z refrénu, alebo inej špecifickej časti skladby, a vyhľadávač ponúkne správny výsledok v podobe textu celej piesne, alebo rovno odkazu na jej videoklip na YouTube, či samotný album na niektorej z hudobných služieb.

Nebojte sa to robiť ani v prípade, že anglický jazyk neovládate. Píšte ich tak ako ich počujete a rozpoznávate. Dekády trénovaný chybový systém Googlu vám predvedie svoju mágiu.

Skladba Leave a Light on on Toma Walkera vyhľadaná po zadaní absurdne skomoleného výrazu: vil live ligt on

Ak sa vám predsa len nedarí, použite pri vyhľadávaní aspoň jedno dobre rozpoznané slovo a pridajte k nemu kontext. Napríklad hľadajte výraz „reklama na produkt X, rozpoznané slovo“, alebo „hudba z filmu X, rozpoznané slovo“. Často budete prekvapený, že názov piesne a interpret sa vo vyhľadávači ihneď objaví. Pokiaľ nejde o nejaké obskúrne skladby a diela, tieto postupy sú takmer 100 % úspešné.

Pokiaľ hudbu počujete priamo v rámci nejakého YouTube videa, situácia je často ešte jednoduchšia. Všetci sme len ľudia a daná hudba sa určite nepáči len vám. Častokrát nájdete názov interpreta a názov danej skladby buď priamo v popise videa, alebo v komentároch, kde sa na danú otázku už niekto spýtal pred vami a niekto aj odpovedal. Posunom stránky (otvorenej v prehliadači) si načítajte pod videom čo najviac komentárov a následne použite vyhľadávanie na stránke, kde hľadajte výskyt slov „song“, alebo „music“. Prečítajte komentáre, v ktorých sa tieto slová objavili a hlavne komentáre, ktoré na ne reagovali.

AKO PESNIČKU IDENTIFIKOVAŤ AUTOMATICKY:

Pravdaže, nie vždy je možné skladbu identifikovať takto svojpomocne. Najmä ak ide o inštrumentálne skladby, ktoré žiadny text neobsahujú, alebo ich máte dostupné len ako úryvok súboru na svojom počítači, alebo v rámci nejakého iného obsahu, ktorý nie je on-line.

Našťastie, nič nie je stratené a je možné použiť niekoľko služieb, s veľkými databázami audia, ktoré spustia na svojom serveri rozpoznávanie a skladbu identifikujú na základe jej audio reprezentácie.

Medzi najpopulárnejšie služby/aplikácie tohto typu patria služby Shazam a AHA music.

Webová služba AHA Music
Webová služba AHA Music

Ak máte hudobný úryvok ako súčasť nejakého audiosúboru alebo súboru videa, môžete navštíviť stránku druhej menovanej služby (www.aha-music.com), kde kliknite na hornom menu na možnosť „identify on-line“ a následne nižšie na stránke na tlačidlo „Choose a file“. Môžete nahrať akýkoľvek multimediálny súbor do veľkosti 100 MB, pričom sa bude rozpoznávať hudba z jeho prvých 60 sekúnd.

Výsledok ihneď uvidíte. Tieto služby majú masívne databázy hudby a obvykle nemajú žiadny problém skladbu rozpoznať.

Ak je hudba na pozadí nejakého YouTube videa, alebo iného obsahu, ktorý práve prehrávate v prehliadači, je možné zvuk rozpoznávať prehliadačom ako takým. Na stránke aha-music takisto kliknite na možnosť „identify on-line“ a následne sa posuňte na sekciu „Recognize Music by Recording Online“, kde uvidíte tlačidlo mikrofónu.

Kliknite naň, pričom váš internetový prehliadač zobrazí otázku, aký zdroj zvuku chcete povoliť stránke sledovať. Ak vyberiete možnosť „Stereo mix“, bude sa softvérovo zaznamenávať zvuk, ktorý prehráva váš počítač (bez ohľadu na to či sú zapnuté reproduktory alebo pripojené slúchadlá). Hudba ktorá znie v práve pustenom videu sa teda rozpozná. Alternatívne je možné vybrať mikrofón webkamery alebo iného zariadenia a zvuk sa bude rozpoznávať fyzicky externe, v rámci prehrávania z reproduktora.

Doplnok Shazam pre prehliadač Google Chrome
Doplnok Shazam pre prehliadač Google Chrome

Ak by ste danú činnosť vykonávali častejšie, alebo s ňou mali ťažkosti, je možné túto funkciu nainštalovať ako doplnok internetového prehliadača. AHA Music má tento doplnok pre prehliadač Chrome aj Microsoft Edge (AHA Music – Song Finder for Browser). Doplnok konkurenčnej služby Shazam je dostupný pre Chrome pod menom Shazam.

Tieto doplnky následne v prehliadači fungujú ako tlačidlo na ich hornom paneli, ktoré môžete stlačiť kedykoľvek, keď na nejakej stránke nejakú hudbu počujete a jej názov a interpreta tak rozpoznať.

Shazam je takisto možné nainštalovať ako aplikáciu pre smartfón, pričom je dostupná pre Android aj iOS. Následne ju môžete používať ako „diktafón“. Ak počujete niekde skladbu, ktorá sa vám páči, či už sa prehráva niekde v obchode či reštaurácii v rádiu, TV alebo niekde na inom počítači, aplikáciu len spustíte a stlačíte tlačidlo rozpoznania. Použije sa mikrofón smartfónu, pričom úryvok skladby sa odošle na identifikáciu, pričom okamžite uvidíte výsledok v podobe názvu skladby a mena interpreta.

Shazam ako aplikácia pre Android a iOSZdroj: Shazam
Shazam ako aplikácia pre Android a iOS

Tieto formy automatického rozpoznania sú pravdaže citlivejšie na ruch okolia. V prípade neúspechu skúste pokus o rozpoznanie opakovať vo väčšej blízkosti alebo po odstránení okolitých ruchov.

Prečítajte si aj:

Značky:

František Urban

František Urban
Zameriavam sa najmä na prehľadové a analytické články z oblasti najrôznejších technológií a ich vývoja. Nájdete ma takisto pri diagnostike HW a SW problémov.