Nakupovať na internete zvládne takmer každý. Dobre, teraz sa pozrime na to, aby to bolo pre vás čo najbezpečnejšie.

Pri nákupoch online sa vystavujete riziku nedodania tovaru, zneužitia vaše platobnej karty, neskorému dodaniu alebo zámeny tovaru. Je tu viac rizík vyplývajúce zo spôsobu nákupu. Nedá sa povedať, že nakupovanie na internete je divoký západ, len k tomu treba pristupovať inak.

Podozrivý e-shop

Je hneď niekoľko znakov, ako ho poznať. Jedným z nich sú obmedzené možnosti platby. Ak bude prijímať len platby v kryptomenách, treba sa mať na pozore. Nie je to pravidlo a takisto príjem cez PayPal nie je znakom, že ide o podvod. Ak ale chce obchod zarobiť, potrebuje vaše peniaze. Mal by vám teda poskytnú cestu, ako realizovať transakciu.

Nemusí to byť priamo napojenie na platobnú bránu, pokojne stačí platba prevodom na účet. Menšie e-shopy používajú túto formu a je to v poriadku. Toto sa nedá považovať za riziko. Je to skôr prekážka, k tomu, aby ste mali objednávku čím skôr realizovanú. Čaká sa totiž na zaplatenie. Dnes ale nie je výnimkou mať viacero účtov v bankách a obchodníci vám dajú na výber, aby bol prevod čo najrýchlejší.

Takisto sa nedá považovať novovzniknutý obchod za podozrivý. Každý niekedy začínal a bolo by mylné sa domnievať, že nový e-shop je riziko. Položte si nasledujúcu otázku: „Kedy prestane byť nový?“. Po roku? Dvoch či viac? Takže to, že ste o nejakom obchode ešte nepočuli neznamená, že ide o podvod.

Príklad legitímneho obchodu eBay. Smartfón je v poriadku takisto. Je to ale starinka a treba to pred kúpou vedieť

Podozrivý je vtedy, keď nemá vyplnené zákonné náležitosti a vy sa neviete dopátrať k majiteľovi, „eseročke“ alebo nejakému štatutárnemu orgánu, ktorý koná v mene firmy. Možno si poviete, že spravidla na toto stránky s tovarom a službami myslia. Áno a tiež treba zobrať do úvahy, kto je tam uvedený. Ak ide o nejakú firmu, ktorá má síce dokonalé webové stránky v slovenčine, ponúkajú nákup zlata alebo kryptomeny, ale firma je zapísaná na Cypre alebo Britských panenských ostrovoch, treba spozornieť. Podvedú vás? To priamo nemusia, ale nakoniec si poviete, že tú striebornú mincu kúpite v slovenskom obchode a prípadne si ju vyzdvihnete v kamennej prevádzke.

Spomenúť sa dá aj výnimka v podobe VPN. Ide o službu, ktorú by ste mali používať na zachovanie väčšieho súkromia na internete. A ak sídlia mimo jurisdikcie USA, Európskej únie, Číny ani nehovoriac, je to pre vás výhoda. V tomto prípade je to najlepšie, čo môžete urobiť a používať služby práve týchto firmy.

Bezpečný prehliadač

Toto je základný predpoklad všetkých vašich nákupov a ochrany vašich informácií. Rozoberať niečo ako aktualizovaný prehliadač nemá zmysel, aktualizujú sa automaticky bez toho, aby ste si toho všimli.

Svoju ochranu ale môžete zlepšiť tým, že budete využívať bezpečnejší prehliadač. Antivírusové programy majú takúto vstavanú ochranu a spolu so svojou inštaláciu zvyknú na pracovnej ploche vytvoriť odkaz na tento prehliadač. Ten odporúčame používať, ak sa chcete chrániť ešte viac. Jeho výhoda je v tom, že má uzamknuté možnosti rozširovania pomocou doplnkov a iné obmedzenia. Eliminujete tak ďalšie riziko, ktoré si zväčša prinesiete do prehliadača omylom a tým si do neho prepašujete falošné doplnky alebo minimálne problematické z pohľadu súkromia.

Tieto programy fungujú tak, že do nich antivírusový systém sám prevedie váš internet banking. Akonáhle zadáte adresy do banky alebo kliknete na záložku, prechodná stránka, ktorú tam vložil antivírusový program sa vás opýta na použitie jeho nainštalovaného zabezpečeného prehliadača.

Bezpečný prehliadač, ktorý sa do systém nainštaluje s programom ESET Smart Security Premium

Emaily

Nákupná príležitosť prichádza cez emaily a je to úplne bežná vec. Akcie, upútavky, ohlásenia nových produktov, predobjednávky atď. Emaily sú jedna z ciest, ako vás priviesť na nejaký e-shop. Ako sami viete, do schránky dostávate emaily z vami navštevovaných e-shopov. Keď sa v schránke objaví ponuka z čínskeho obchodu, treba byť opatrnejší. Môžete si objednať rôzny tovar, či už elektroniku alebo kozmetiku či napríklad oblečenie. Naše skúsenosti hovoria, že obchody uvádzajú informácie poväčšine správne, je na vás, či si odlišnosti všimnete.

Napríklad nabíjačka pre zariadenia Apple, ktorá je výrazne lacnejšia nemusí byť priamo od Applu. Môže ísť o vlastnosť uvedenú ako „iPhone compabitible“ atď. Nabíjačka môže byť v poriadku, chcete to ale riskovať? Oplatí sa vám ísť do rizika skratu alebo inej vnútornej poruchy nabíjačky z dôvodu jej nedostatočného spracovania pre niekoľko ušetrených eur?

Tiež myslite na to, že v neznámom obchode nechávate vaše údaje. Ako to bude so zárukou? Do akej provincie v Číne to pošlete v rámci reklamácie a ako dlho to bude trvať? Prakticky sa dá hovoriť o tom, že v tomto procese nemáte šancu.

V súvislosti s popisom tovaru si treba dať pozor na to, čo sa predáva. Najväčší objekt nemusí byť nutne tento typ tovaru. Nemusí ísť o kabelu ale v skutočnosti o ozdobu na kabelku. Uvedené to síce bude, možno to prehliadnete a poviete si, že tento tovar si kúpite.

Zľavy

Čierny piatok, Cyber Monday, Deň sv. Patrika, Vianoce, Veľká noc, jarné zľavy na Steame, jesenné, zimné, letné, pokračovať by sa dalo ešte viac. Časy, kedy bolo treba chytiť tovar v zľave, pretože potom dlho nebol alebo ho už nebolo možné tak ľahko kúpiť, sú preč. Dnes máte stále nejaké zľavy a celý biznis model je postavený na preškrtnutých cenách. Nie je sa kam ponáhľať a málokedy vám niečo vyslovene unikne.

Ako teda zistiť, či ide o zľavu alebo si obchod pred niekoľkými dňami nafúkol cenu a na Čierny piatok, ktorý trvá snáď týždeň, cenu znížil? Skontrolujete to portáloch ako napríklad Heureka alebo Pricemania. Takto sa vyhnete podobným praktikám.

Recenzie

Obchody sú posadnuté recenziami, čínske dvojnásobne. Hodnotiť podľa toho obchod nie je objektíve. Tak ako bolo spomenuté vyššie, nových obchod ich nemať mať veľa. Tak to proste a tiež treba zobrať do úvahy, že nie každý chce hodnotiť. Mnoho z nás si proste chceme nakúpiť, podporiť daný obchod a nie na seba viazať bič ďalším emailom, ktorý nás bude spamovať so žiadosťou o komentár a hviezdičky.

Posudzovanie kvality obchodu podľa recenzií treba zobrať z neutrálneho pohľadu, rovnako aj hodnotenie obchodu. Niekomu je čakať dva dni na tovar príliš, niektorí si možno zle prečítali, čo objednávajú a teraz tovar kritizujú. Ťažko povedať, istý ukazovateľ to bude, no hviezdičky nie sú všetko. Platí to aj opačne, niekomu mohlo chutiť, vám tá ich pizza veľmi nechutila. A to ste sa spoľahli na recenziu. Toto už je trochu iný typ obchodu, než sa venujeme v článku, ale je to jeden z typických príkladov.

Oddeľte si karty

Niektoré banky dnes podporujú vytvorenie virtuálnej karty. Tá je vhodná na platenie cez internet, možno na miestach, ktorým ešte celkom neveríte. Vytvoríte si takúto kartu, prevediete si na ňu behom niekoľkých sekúnd financie a tie používate na platenie. Keby ste sa aj stali obeťou útoku škodlivého kódu alebo podvodu, neprídete o všetky peniaze.

Toto je jedna z najlepších ciest. Ak nemáte virtuálnu kartu, pokojne si vyčleňte napríklad kreditnú kartu na platenie cez internet. Keď už máte na nejakom obchode platiť, ne má podporu šifrovania po celej ceste od vás až na server. Jedným z riešením je použiť VPN pripojenie.

Kto chce ale predávať na e-shope v roku 2021, tých pár desiatok eur ročne nech dát za certifikát a od toho odvodené šifrované spojenie cez protokol HTTPS. Inak u neho nekupujte, ak na to nemáte vyslovene dobrý dôvod. Obchod síce môže byť poctivý, je to ale vaša karta, ktorá poputuje internetom na nezabezpečenom spojení.

Nakupovanie na Nay.sk je chránené certifikátom SSL

Prečítajte si aj:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.