Smartfón je niečo ako počítač. Kúpite si lacnejší, no rýchlosť a výkon drahšieho z neho nedostanete. Môžete sa ale dostať o úroveň vyššie. Stačí poznať tie správne tipy. Čo robiť a nerobiť, sa dozviete v tomto článku.

Pomalé smartfóny

Rozoberme si najprv, čo stojí za pomalšími smartfónmi. V prvom rade je to hardvér. Výrobcovia kombinujú rôzne komponenty a v zásade sa deje niečo podobné ako pri počítačoch. Máte v ňom superrýchly procesor, ale neskutočne pomalý otáčkový disk. Sami toto poznáte, a to isté sa deje pri smartfónoch.

Môžete hrať na ňom najnovšiu 3D hru, akonáhle ale pripojíte telefón k počítaču a budete prenášať dáta, môžete si ísť spraviť kávu. Niečo podobné ste si možno všimli pri inštalácii aplikácií. Ako je možné, že ich inštalácia trvá taký dlhý čas a telefón sa mierne spomalí, ak inštalujete na pozadí? Práve kvôli pomalému úložisku. Svitá na lepšie časy, avšak nie vždy a nie v každej cenovej triede.

Prvým faktorom je samozrejme procesor (presnejšie povedané čipová súprava), druhým je UFS (Universal Flash Storage) a tretím to, čo na smartfóne beží. Čiže nadstavba operačného systému. To je dôvod, prečo je rozdielna svižnosť smartfónov od Motoroly a Samsungu v porovnateľnej cenovej kategórii, spravidla v prospech vyššieho výkonu pri Motorole.

TOP 5 tipov v skratke

  1. Nečistite RAM, nemá to totiž príliš veľký efekt.
  2. Čistite úložisko od nepotrebných súborov, zabránite zaplneniu a miernemu spomaľovaniu telefónu
  3. Vyprázdnite vyrovnávaciu pamäť aplikácií, ktoré už nepoužívate a nechcete ich vyslovene odinštalovať
  4. Funkcia RAM Plus môže trochu pomôcť, zázraky však nečakajte
  5. Reštart smartfónu raz za týždeň či dva môže pomáhať. Každodenný reštart nemá zmysel

UFS

Čo to teda to UFS je? Je to typ pamäte používaný v smartfónoch a začali sme sa s ňou stretávať v časoch Samsung Galaxy S6. Mnoho smartfónov v tej dobe používalo starší typ pamätí eMMC (eMbedded Multimedia Card), ktorý sa dodnes používa v tých najlacnejších notebookoch s cenovkou približne 300 eur. Dnes je posledná verzia UFS 3.1, s ktorou sa stretnete napríklad v smartfónoch Samsung Galaxy S21, Xiaomi Mi 10T Pro, Huawei Mate 40 a ďalších.

Výrobcovia sa radi chvália verziou pamäťového štandardu pri úložisku, a tak túto informáciu nájdete v špecifikáciách na stránkach smartfónov. Verzia 3.1 má najvyššiu rýchlosť sekvenčného zápisu 1200 MB/s a 2100 MB/s. Rýchlosť čítania je napríklad v porovnaní s UFS 3.0 rovnaká, avšak zápis je v staršej verzii iba 410 MB/s.

Pamäte eMMC 5.1 majú rýchlosti 250 MB/s pri čítaní a 125 MB/s pri zápise dát. A to hovoríme o najvyšších rýchlostiach a ešte k tomu sekvenčnom zápise a čítaní. To znamená prenos veľkého objemu dát, napríklad kopírovanie jedného veľkého súboru s veľkosťou povedzme niekoľko stoviek megabajtov. Inštalácia aplikácií so stovkou malých súborov, to už je iná situácia, a preto poznáte, čo je to pomalší smartfón.

Časť webovej stránky OnePlus 9 Pro. Výrobcovia vám povedia, aký typ úložiska UFS má ich smartfónZdroj: OnePlus
Časť webovej stránky OnePlus 9 Pro. Výrobcovia vám povedia, aký typ úložiska UFS má ich smartfón

Spomalenie smartfónov

Postupné spomaľovanie nie je až taký problém, ako pri 5 a viacročných systémoch Android. Napriek tomu bude telefón pomalší pri viac ako 80-90 % zaplnení úložiska. Teoreticky by k spomaleniu nemalo dochádzať vo výraznej miere. Tu sa totiž nezapisuje na otáčajúcu platňu, ale do pamäťových buniek. Napriek tomu, nejaké spomalenie badať môžete. Vyskúšajte si to sami, keď si zaplníte úložisko telefónu.

Presúvanie aplikácií na pamäťovú kartu nedávalo zmysel ani v minulosti ani dnes. Takto to je a táto možnosť prišla v niektorej z raných verzií Androidu. Kapacita úložiska bola 16 alebo 32 GB a aj tak ste mali časť dát v hlavnom úložisku, hoci ste presunuli inštaláciu na pamäťovú kartu. Zvyčajne pomalú pamäťovú kartu. Dnes, keď máte ako základ 64 GB úložisko a v mnohých prípadoch nemáte v smartfóne ani slot na pamäťovú kartu, presun aplikácií z hlavného úložiska nemá zmysel, resp. sa nedá zrealizovať.

Čistenie vo veľkom

Občas je vhodné urobiť si v súboroch poriadok, avšak veľmi sa táto analógia podobá na robenie poriadku v počítači. Občas to má zmysel, pravidelne však rozhodne. O čo presne ide?

Používaním aplikácií zostávajú v smartfóne dočasné dáta. Tu to funguje inak ako vo Windows a odinštalovaním aplikácie sa zbavíte aj jej dát, niečo podobné má zaužívané operačný systém macOS. Vaším cieľom ale nie je odinštalovať aplikácie, ale používať ich. Tie okrem svojich inštalačných súborov používajú aj tzv. vyrovnávaciu pamäť.

Tu nájdete množstvo súborov, ktoré si aplikácia vytvorila. Rýchlejšie sa vám načíta, prípadne zobrazí už raz prezeraný obsah, ktorý je ešte stále dostupný. Typicky pre tento príklad by poslúžil Instagram, prípadne Spotify a prehrávanie skladieb, ktoré ste si už pustili, no ešte stále ich nemáte uložené napevno vo forme off-line. Skrátka ide o súbory vytvorené aplikáciou. Môžete ich odstraňovať v nastaveniach aplikácií a položke Úložisko, no po spustení sa budú vytvárať znova.

Ako ďalší príklad môžeme uviesť Netflix. Aplikácia si sťahuje informácie z internetu, teda nielen filmy, ale aj ich popisy a náhľady. Tieto náhľady sú potom „nakešované“. Aplikácia si už nemusí sťahovať titulnú fotografiu navrhovaných seriálov a filmov a načíta sa rýchlejšie alebo vidíte náhľady aj keď ste off-line. Vymazaním týchto dát vo „vyrovnávacej pamäti“ síce ušetríte miesto na disku, ale po zapnutí aplikácie sú tam tieto dáta späť.

Aplikácia na starostlivosť o smartfón ako súčasť Samsung smartfónovZdroj: Samsung
Aplikácia na starostlivosť o smartfón ako súčasť Samsung smartfónov

Ako zrýchliť systém?

Utility ako CCleaner na Google Play alebo napríklad vstavaná funkcia čistenia podporujú tzv. čistenie RAM. Je to len veľmi málo účinná metóda na zrýchlenie smartfónu. Prečo sa teda v systéme nachádza? Domnievame sa, že je to tým, že používatelia tieto utility chcú. Operačný systém si totiž manažuje obsah RAM automaticky.

Čistenie RAM v Samsungu, ale nepotrebujete ho nevyhnutne vykonávaťZdroj: Samsung
Čistenie RAM v Samsungu, ale nepotrebujete ho nevyhnutne vykonávať

Čistenie znamená odstrániť údaje aplikácie z RAM. Vy totiž nepotrebujete mať prázdnu RAM, alebo čo najviac aplikácií rýchlo dostupných. No a to sa deje tak, že sa z UFS úložiska načítajú do operačnej pamäte. Jej vyprázdnenie je kontraproduktívne. Rovnako sa to týka nástrojov ako AVG Cleaner, AVG Cleanup, Easy Clean PRO atď. Sú to užitočné nástroje, no treba vedieť, na čo ich použiť a na čo nie. A na vyprázdňovanie RAM určite nie.

Možnosť navýšenia RAM cez virtuálnu podobu na smartfóne Galaxy Z Fold 3 5GZdroj: Samsung
Možnosť navýšenia RAM cez virtuálnu podobu na smartfóne Galaxy Z Fold 3 5G

Jednou z častí zrýchlenia je uvoľnenie preplneného úložiska. Tu môže pomôcť vyprázdnenie vyrovnávacej pamäte, avšak ideálne u aplikácií, ktoré nepoužívate a zároveň ich nechcete odinštalovať.

Ešte ďalej môžete zájsť vypnutím aplikácií, ktoré nepoužívate. Systémové, ako napríklad Google Duo, sa odinštalovať mnohokrát nedajú, ale môžete ich vypnúť. Namiesto voľby Odinštalovať tu bude voľba Vypnúť. Ďalším medzikrokom je odstránenie všetkých dát aplikácie, ale ponechanie si jej inštalačných dát v systéme.

V rámci zrýchlenia, resp. vytvorenie miniatúrnych krokov k svižnejšiemu telefónu, odporúčame vykonať raz za niekoľko dní reštart. Ak ale nemáte so smartfónom výraznejšie problémy, nemusíte to robiť.

Server APK Mirror na sťahovanie aplikácií namiesto Google PlayZdroj: APK Mirror
Server APK Mirror na sťahovanie aplikácií namiesto Google Play

Po príklady nemusíme chodiť ďaleko a telefóny Xiaomi ponúkajú aktívny monitoring. Sledujú obsadenosť úložného priestoru, ale tiež informujú o veľkých súboroch alebo súboroch APK. To sú inštalačné súbory aplikácií pre Android a aktuálne už prebieha postupná zmena na formát ABB (Android App Bundle). Každopádne, APK je súbor aplikácie a takto si ich môžete sťahovať napríklad zo serveru www.apkmirror.com.

Napríklad vtedy, ak vám Google Play vypisuje, že sa aplikácia nedá nainštalovať. Čistiace aplikácie následne zistia, že máte takto uložené súbory a reálne ich už asi nepotrebujete. Aplikácia je nainštalovaná a „inštalačka“ nie je potrebná. Funkcia na čistenie systému vás na prítomnosť súboru upozorní a ponúkne jeho odstránenie. Zväčša nepôjde o veľké súbory, rádovo v desiatkach megabajtov, ale postupne nazbierate viac podobných dát a ušetríte stovky megabajtov či až gigabajty.

Čistiaci nástroj od XiaomiZdroj: Xiaomi
Čistiaci nástroj od Xiaomi

Prečítajte si aj:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.